Orlik grubodzioby

Aquila clanga

Premiera filmu o orliku grubodziobym

Ekipa filmowaDziś w warszawskim kinie Praha odbyła się premiera filmu o orliku grubodziobym w reżyserii Ireneusza Chojnackiego. Film ten jest częścią kończącego się projektu LIFE dotyczącego ochrony tego gatunku w Polsce i przybliża nie tylko samego orła, ale również osobę dr. Grzegorza Maciorowskiego, który swoje życie poświęcił badaniom i ochronie tego najrzadszego ptaka szponiastego współczesnej Europy. To dzięki niemu oraz innym ekspertom z Komitetu Ochrony Orłów orlik grubodzioby stał się obecnie najlepiej poznanym gatunkiem orła w tej części naszej planety. Realizacją filmu zajęła się firma "Felis Film", produkcją zaś firma "Mamfilm".

Na premierę zaproszeni zostali zarówno przedstawiciele instytucji rządowych, Lasów Państwowych, organizacji pozarządowych oraz mediów. Po projekcji autorzy filmu odpowiadali na pytania publiczności, a na koniec był też czas na symboliczną lampkę szampana.

Również firma "Aquila" ma swój niewielki wkład w realizację filmu - dzięki zasponsorowanej i zainstalowanej przez nas kamerze przygniazdowej udało się po raz pierwszy na świecie uzyskać materiał dokumentujący kainizm u orlików grubodziobych.

Film powstał w dwóch wersjach językowych i prezentowany będzie w różnych stacjach telewizyjnych zarówno w kraju, jak i za granicą.