Orlik grubodzioby

Aquila clanga

Pierwszy nadajnik GPS firmy Aquila już nadaje!

Pierwszy orlik wyposażony w nadajnik GPS/GSM firmy Aquila.Z prawdziwą dumą pragniemy poinformować Państwa, iż dnia 29 sierpnia 2012 roku rozpoczął się dla naszej firmy nowy rozdział. Tego bowiem dnia biebrzański orlik został wyposażony w pierwszy wyprodukowany przez nas nadajnik satelitarny. Orlik, mieszaniec orlika krzykliwego i grubodziobego, otrzymał imię Zygmunt.

Telemetria satelitarna to nowa dziedzina wspierająca badania naukowe. Firma Aquila postanowiła poświęcić jej swój czas i zasoby. Od prawie roku trwały testy urządzenia, których efektem jest zasilany energią słoneczną odbiornik satelitarny rejestrujący współrzędne geograficzne i przesyłający te dane za pomocą sieci telefonii komórkowej gsm. Nadajnik ten jest niezwykle lekki (waży ok. 35g), co w połączeniu z niewielkimi rozmiarami pozwala na założenie go na większe ptaki.
O Zygmuncie wspominaliśmy natomiast przy kilku okazjach w poprzednich artykułach. Urodził się nad Biebrzą w 2007 roku. Trzy lata później widziany był ponownie w niedalekiej odległości od miejsca urodzenia, a od 2011 na stałe zagościł w rewirze samicy orlika grubodziobego. W tym roku szczęśliwie doczekał się z nią potomstwa (o imieniu Rudy).
Jesienią planujemy prezentować wędrówkę Zygmunta na naszych stronach. Trzymamy kciuki!