Lipiec w projekcie
Lato w pełni. Miał być upał i susza, tymczasem padające deszcze sprawiły, że biebrzańskie tereny znów stały się niedostępne. W przyrodzie zrobiło się jakby ciszej. Rankiem nie nadaje już słowik, wilgi też już nie słychać. Z łąk zniknęły rycyki, krwawodzioby, kuliki wielkie oraz czajki, które najczęściej widać teraz przelatujące w stadach. Cisza to jednak pozorna, wokoło bowiem co rusz natknąć się można na ptaki młode, nie tak głośne i barwnie upierzone jak ich rodzice wiosną, za to ciekawe otaczającego je świata. Kolorowo zrobiło się za to w świecie owadów, ukazując całą potęgę tego unikatowego obszaru, jakim są Bagna Biebrzańskie. W gniazdach orlików grubodziobych natomiast odbywają się już pierwsze treningi sugerujące rychły wylot młodych. A jest ich w tym roku rekordowa ilość!
W projekcie tematem numer jeden pozostało wyposażenie dorosłych ptaków w nadajniki GPS. Powodem fakt, że w tym czasie osobniki te prawie bez przerwy polują, a więc mogą nam wskazać te miejsca, które dla nich są pod tym względem najcenniejsze. I udało się, kolejne 2 ptaki zostały wyposażone w najnowsze zdobycze techniki. Prace te wsparliśmy wzmożoną obecnością w terenie, gdzie przy dogodnej pogodzie godzinami obserwować można szybujące ptaki.
Zakończyliśmy też monitoring rewirów gniazdowych. Ten rok okazał się nadzwyczaj udany dla naszych orlików, na świat przyszło bowiem 7 młodych czystych ptaków tego gatunku. Niestety, w jednym z gniazd doszło do utraty lęgu. Wszystkie z nowonarodzonych piskląt zostały skrupulatnie zmierzone, zważone oraz oznakowane kolorowymi obrączkami. Miejmy nadzieję, że choć część z nich uda się za kilka lat spotkać na Biebrzańskich Bagnach. Nie mniej udany był ten rok dla par mieszanych oraz orlików krzykliwych, choć w przypadku tych ostatnich zajętych zostało mniej rewirów niż przed rokiem.
Powoli przybywa też materiału z naszych kamer. Co prawda przetaczające się przez nasz kraj lipcowe nawałnice nie oszczędziły sprzętu, jednak udało się zgromadzić pokaźną część materiału. Fragmenty tych nagrań obejrzeć można w dziale "Filmy", dodatkowo wzbogaconym o ujęcia innych gatunków nagrane w czasie prac monitoringowych.