Orlik grubodzioby

Aquila clanga

Wiosna 2016

Pomimo suszy nadal nad Biebrzą można zobaczyć to, czego nie da się ujrzeć w innych częściach planety. Tutaj osiem żurawi i dwa orliki grubodziobe. Trzeci nie zmieścił się w kadrze.Nad Biebrzą drugi rok suszy. Katastrofa przyrodnicza. Natomiast dla tych, którzy przekopali rowy melioracyjne raj - nareszcie można po bagnach jeździć ciągnikami i wywalać tam tony nawozów! Producenci nawozów też się cieszą. Kogo więc obchodzi los przyrody? Nikogo. To przyroda ma się przystosować. Przyzwyczaić do ciągników, nawozów, kukurydzy. Co nie oznacza, że przyrodzie wolno jeść kukurydzę. O nie! Za wyjadanie kukurydzy wewnątrz Parku grozi kula w łeb - trwa więc odstrzał dzików. Oto smutna rzeczywistość w Kotlinie Biebrzańskiej.

W zeszłym roku na Biebrzy urodziło się, pomimo suszy, 5 młodych orlików grubodziobych. Gniazda opuściły 4. Liczba to niższa, niż w latach ubiegłych, ale i tak wysoka zważywszy na warunki. Te najbardziej dały się we znaki orlikom krzykliwym, których sukces lęgowy nie przekroczył 30%. Dla orlików krzykliwych jednak ubiegły rok był równie katastrofalny na całym terytorium występowania gatunku. Znamienny był tutaj fakt, że większość z nich niezwykle późno rozpoczęła migrację i po dotarciu na lęgowiska nie przystąpiła do lęgów.

W tym roku wszystko odbyło się już normalnie. Ptaki obu gatunków są już w rewirach. Niestety na kilka par orlików grubodziobych po przylocie czekała niemiła niespodzianka - bieliki zajęły ich terytoria. Na szczęście orliki te znalazły jeszcze dla siebie miejsce nad Biebrzą. Słoneczna pogoda sprawia, że obecnie ptaki chętnie szybują po okolicy, czasem więc można w jednym miejscu obserwować nawet do trzech orlików grubodziobych w jednym kominie.

Trzymajmy za nie kciuki w tym roku!

Orlik grubodzioby

Azerbejdżan

 Çığırğan qartalça

Bułgaria

 Голям креслив орел

Katalonia

 Àguila cridanera

Czechy

 Orel volavý

Niemcy

 Schelladler

Estonia

 Suur-konnakotkas

Wielka Brytania Greater Spotted Eagle

Hiszpania

 Águila moteada

Francja

 Aigle criard

Indonezja

 Rajawali Totol

Włochy

 Aquila clanga

Gruzja

 მყივანი არწივი

Litwa

 Didysis erelis rėksnys

Węgry

 Fekete sas

Mali

 വലിയ പുള്ളിക്കഴുകൻ

 

Mauretania ठिपक्यांची घार

Montserrat

 Burung Lang Bintik

Mongolia

 Бор бүргэд

Holandia

 Bastaardarend

Japonia

 カラフトワシ

Norwegia

 Storskrikørn

Portugalia

 Águia-gritadeira

Rumunia

 Acvilă țipătoare

Rosja

 Большой подорлик

Słowenia

 Veliki klinkač

Finlandia

 Kiljukotka

szwecja

 Större skrikörn

Turcja

 Büyük orman kartalı

Ukraina

 Підорлик великий

Chiny

 乌鵰

Grecja

 Στικταετός

Białoruś

 Падворлік

Słowacja

 Orol škvrnitý

Łotwa

 Vidējais ērglis

Chorwacja

 Orao klokotaš

Macedonia

 Голем орел кликач

Logowanie