Spotkanie z Tõnnem

Tõnn podczas swojej jesiennej migracji przez Niemcy.Tõnn to bodajże najbardziej znany mieszkaniec Estonii i z pewnością najsłynniejszy orlik grubodzioby świata. Urodził się w 2008 roku i jako młodzieniec wyposażony został w nadajnik satelitarny. Od tego czasu rozpoczęła się jego popularność. Nie opuszczając Europy Tõnn zwiedził do zimy 2010 15 europejskich krajów stając się ulubieńcem miłośników ptaków wypatrujących "orła z antenką". W 2016 roku wymieniono mu niedziałający już nadajnik na nowy logger GPS/GSM. Bez antenki.

W tym roku w swoją jesienną wędrówkę wybrał się z Estonii 27 września. W piątek, 12 października zawitał do Niemiec, gdzie nocował jakieś 250 km ode mnie. Dzięki informacjom od moich niemieckich znajomych oraz danym udostępnionym przez estońskich kolegów mogłem śledzić dalszą wędrówkę na tyle, na ile pozwalał logger. Gdy w sobotę okazało się, że Tõnn przyleciał praktycznie w moje sąsiedztwo i nocował będzie 20 km od mojego łóżka, jasne było, co będę robił w niedzielę.

W niedzielny poranek po 4 godzinach czekania udało się go ujrzeć, a nawet sfotografować. Obecnie jest to dorosły ptak gniazdujący i odchowujący potomstwo w Estonii. Ciekawostką jest to, że pomimo, że tej jesieni przeleciał już grubo ponad 1400 km (to odległość w linii prostej od jego gniazda do miejsca spotkania), to jest to dotychczas jedyna obserwacja tego orła podczas tegorocznej podróży. Następnego dnia Tõnn był już za miejscowością Heidelberg i korzystając z przepięknej pogody poszybował dalej na swoje zimowiska do Hiszpanii.

Jego dalszą podróż, jak i całą historię, można śledzić tutaj.

Dziękuję Gunda, Erich, Urmas, Anna.

I Masza!

Veni, vidi, fotografici.